Przejdź do zawartości

Dyskusja:Władysław Odonic

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Bardzo niski poziom artykułu. Jeśli autor twierdzi, że po zjeździe z 1208 r. Odonic pozostał z niczym to szkoda czasu na czytanie reszty. W 1208 r. Odonic dostał ziemię przemęcką od Laskonogiego (władał tam zreszta przed wygnaniem) oraz Kalisz od Henryka Brodatego. może to i nic :)

Wywalcie ten artykuł bo was ośmiesza

Znacznie lepsza (choć też ma błędy, ale nie tak rażące) jest pierwotna wersja artykułu http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=W%C5%82adys%C5%82aw_Odonic&oldid=704728

Witam Anonima

Krytykować łatwo, błędów jednakże rażących nie widzę. Jeśli jest w rzeczywistości tak, że Odonic dostał w 1208 ziemię przemęcką to zgoda i proszę zmienić treść artykułu (idea Wikipedii właśnie na tym polega).

Zresztą proszę najpierw podać źródło tej wiadomości gdyż skądinąd mi nic nie wiadomo o uzyskaniu wówczas przez Odonica ziemi przemęckiej (otrzymał ją dopiero na mocy układu w 1216 o czym w dalszej części artykułu).

Kalisz Odonic otrzymał od Henryka Brodatego już 1206, ewentualnie 1207 a więc na pewno przed zjazdem w Głogowie.

Na przyszłość jednak może przeczytaj cały artykuł.

Pozdrowienia Zuber 07:32, 30 lis 2007 (CET)[odpowiedz]


To znowu ja. Sprawdziłem opracowania i faktycznie drogi Anonimie jest coś na rzeczy. Jednak różnica wynika tylko z interpretacji autora, który nie koniecznie musi mieć rację. Ty korzystałeś zapewne z Maciej Przybył Władysław Laskonogi, Poznań 1998, s. 90-93i tam faktycznie pisze, że na zjeździe w Głogowie Odonic otrzymał według części historyków ziemię przemęcką lub dopiero wówczas otrzymał od Brodatego Kalisz. Nie mniej nic nie szkodzi na przeszkodzie uważać, że Odonic od Laskonogiego nie otrzymał wówczas nic, tylko uzyskał zgodę stryja na spokojne rządy w Kaliszu z ramienia Brodatego.

Za tą drugą wersją opowiada się Krzysztof Ożóg,w: Piastowie leksykon biograficzny, Kraków 1999, s. 131 który pisze: "Na Boże Narodzenie 1208 Henryk Brodaty z okazji chrzcin swego syna zwołał w Głogowie zjazd książąt i biskupów i bezskutecznie próbował doprowadzić do kompromisu między bratankiem a stryjem. Laskonogi pod naciskiem Innocentego III zgodził się jedynie na powrót arcybiskupa Kietlicza do Gniezna.

Artykuł wyjątkowo słaby. Poprawiłem największe bzdury, ale na wyprostowanie wszystkich szkoda czasu - łatwiej byłoby napisać od nowa. I jedna uwaga - Ożóg wypisuje też bzdury, lepiej się nim nie sugerować

Zuber 07:49, 30 lis 2007 (CET)[odpowiedz]

Laskonogi musiał wydzielić Odonicowi ziemię przemęcką jeszcze przed 1206 r. skoro w 1205 Odonic chciał tam zbudować klasztor. Po 1208 r. wrócił do tego pomysłu, co wyraźnie dowodzi, że podczas zjazdu w Głogowie Laskonogi zgodził się oddać mu Przemęt. Ze swojej dzielnicy Odonic został wygnany nie w 1217, lecz w 1218 r. 1217 podaje Kronika wielkopolska, ale powstała ona sporo lat później, a współczesne dokumenty wskazują, że jeszcze wiosną 1218 r. Odonic władał w swoim księstwie. Nie on też, a Kazimierz opolski uczestniczył w krucjacie